حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار آقای بودیانو معاون رئیس جمهور اندونزی و هیأت همراه، با اشاره به آرمانهای اصلی جنبش عدم تعهد و ظرفیت ها و امكانات بسیار بالای كشورهای عضو این جنبش تأكید كردند: هدف اصلی بنیانگذاران جنبش عدم تعهد، تشكیل یك نهاد تشریفاتی نبوده است بلكه آنها به دنبال یك جنبش تأثیرگذار و زنده بودند و باید این هدف اكنون احیا شود.
ایشان افزودند: كشورهای عضو جنبش عدم تعهد از جمله كشورهایی همچون اندونزی كه از بنیانگذاران آن می باشند، باید با همكاری یكدیگر و بالفعل كردن ظرفیت ها، در مسائل مهم بین المللی و منطقه ای حضور تأثیرگذار و نقش آفرینی داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامی استفاده از تجربیات و پیشرفتهای كشورهای عضو جنبش عدم تعهد را یكی دیگر از زمینه های قابل اجرا در جنبش دانستند و خاطرنشان كردند: البته پیشرفتهای كشورهای مستقل و اسلامی دشمنانی دارد كه باید مراقب نقشه ها و توطئه های آنها بود.
حضرت آیت الله خامنه ای، ایجاد اختلاف و درگیری مذهبی بویژه میان شیعه و سنی را یكی از توطئه های خطرناك خواندند و افزودند: اینگونه اقدامات با حمایت برخی قدرتها و بوسیله عناصری مزدور انجام می شود و نمونه های آن اكنون در افغانستان و پاكستان است.
ایشان خاطرنشان كردند: القاعده و طالبان با حمایت همپیمانان امریكا در منطقه بوجود آمدند و امریكا نیز به بهانه مقابله با آنها، كشورهایی نظیر پاكستان و افغانستان را بمباران می كند، ولی هدف اصلی، سلطه بر این كشورها است.
رهبر انقلاب اسلامی با هشدار درخصوص مراقبت از وقوع توطئه خطرناك جنگ قومی و مذهبی در اندونزی، مصر و لیبی بر لزوم همكاری بیش از پیش كشورهای اسلامی تأكید كردند.
در این دیدار آقای بودیانو معاون رئیس جمهور اندونزی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری بسیار خوب اجلاس غیرمتعهدها در تهران، زمینه همكاریهای اقتصادی ایران و اندونزی را بسیار زیاد ارزیابی كرد و گفت: در مذاكرات انجام شده در تهران، مقرر شد بخش خصوصی و تجار دو كشور فعالتر شوند و راههای گسترش همكاریهای اقتصادی را بررسی كنند.
وی همچنین ظرفیت های كشورهای عضو جنبش عدم تعهد را برای نقش آفرینی بیشتر و تأثیرگذارتر در مسائل بین المللی مهم خواند و درخصوص تنوع قومی و مذهبی در اندونزی گفت: دولت اندونزی همواره به دنبال ایجاد زمینه مناسب برای همزیستی مسالمت آمیز و یكپارچگی قومیت ها و مذاهب گوناگون در این كشور بوده است.
معاون رئیس جمهور اندونزی همچنین با اشاره به تخصص خود در زمینه اقتصاد، خطاب به رهبر انقلاب اسلامی افزود: من دیدگاههای جنابعالی را درخصوص اقتصاد مقاومتی مطالعه كرده ام و این دیدگاهها بسیار جالب و جدید است.