حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت كنگره‌ی عظیم حج پیامی صادر كردند.
متن این پیام كه روز چهارهم آبان ماه مصادف با روز برائت از مشركین در صحرای عرفات توسط حجت‌الاسلام قاضی عسكر رئیس بعثه رهبر انقلاب قرائت شد، به این شرح است:

بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌
 الحمد للّه ربّ العالمین و صلوات اللّه و سلامه على الرّسول الأعظم الأمین و على ءاله المطهّرین المنتجبین و صحبه المیامین.
 موسم حج، سرشار از رحمت و بركت، فرا رسید و بار دیگر سعادتمندانى را كه شرف حضور در این میعاد نورانى یافته‌اند، در معرض فیض الهى قرار داد. اینجا، زمان و مكان، یكایك شما حج‌گزاران را به ارتقاء معنوى و مادى فرا میخواند. اینجا، مرد و زن مسلمان، با دل و زبان، دعوت خداى بزرگ به صلاح و رستگارى را لبیك میگویند. اینجا، همه فرصت مى‌یابند كه برادرى و یكرنگى و پرهیزگارى را تمرین كنند. اینجا، اردوگاه تربیت و تعلیم است؛ نمایشگاه وحدت و عظمت و تنوع امت اسلامى است؛ آوردگاه مبارزه با شیطان و طاغوت است. اینجا را خداى حكیم و قدیر، جایگاهى قرار داده است كه مؤمنان، منافع خویش را در آن مشاهده خواهند كرد. آنگاه كه ما چشم خرد و عبرت را بگشائیم، این وعده‌ى آسمانى، همه‌ى گستره‌ى زندگى فردى و اجتماعى ما را فرا میگیرد. ویژگى شعائر حج، در آمیختگى دنیا و آخرت و آمیختگى فرد و اجتماع است. كعبه‌ى بى‌پیرایه و پرشكوه؛ طواف جسمها و دلها بر گرد یك محورِ استوار و ابدى؛ سعى و تلاش مداوم و منظم میان یك مبدأ و منتها؛ كوچ همگانى به عرصه‌هاى رستاخیزىِ عرفات و مشعر، و حال و حضورى كه دلها را در این محشر عظیم، صفا و طراوت میبخشد؛ هجوم همگانى براى مقابله با نماد شیطان؛ و آنگاه همگامى همه، از همه جا و همه رنگ و همه گون، در همه‌ى این مراسم پررمزوراز و لبریز از معنى و نشانه‌هاى هدایت... ویژگیهاى انحصارى این فریضه‌ى پرمعنى و پرمضمون است.
 چنین مراسمى است كه هم دلها را با یاد خدا پیوند میزند و خلوت دل آدمى را به نور تقوا و ایمان روشن میسازد، و هم فرد را از حصار خودى بیرون آورده و در جمع متنوّع امت اسلامى حل میكند؛ هم لباس پرهیزگارى را كه حافظ جان او از پیكانهاى زهرآلود گناه است، بر او میپوشاند، هم روحیه‌ى تهاجم به شیطانها و طاغوتها را در او برمى‌انگیزد. در اینجاست كه حج‌گزار، هم نمونه‌اى از دامنه‌ى گسترده‌ى امت اسلامى را به چشم مى‌بیند و به ظرفیت و توانائى آن پى‌میبرد، و هم به آینده امید مى‌بندد، و هم براى نقش‌آفرینى در آن احساس آمادگى میكند، و هم نیز اگر توفیق و كمك الهى را دریابد، بیعتى دوباره با پیامبر عظیم‌الشأن و میثاقى مستحكم با اسلام عزیز میبندد و براى اصلاح خود و اصلاح امت و اعلاء كلمه‌ى اسلام، عزمى راسخ در خود مى‌آفریند.
 این هر دو - یعنى اصلاح خود و اصلاح امت - دو فریضه‌ى تعطیل‌ناپذیر است. راهكارهاى آن، با ژرفنگرى در وظائف دینى و بهره‌گیرى از خردورزى و بصیرت، براى‌اهل تدبر و تأمّل، دشوار نیست.
 اصلاح خویش، از مبارزه با هوسهاى  شیطانى و كوشش براى پرهیز از گناه آغاز میشود؛ و اصلاح امت، از شناخت دشمن و نقشه‌هاى او، و مجاهدت براى بى‌اثر كردن ضربه‌ها و خدعه‌ها و دشمنى‌هاى او، و آنگاه از پیوند دلها و دستها و زبانهاى آحاد مسلمان و ملتهاى اسلامى، سامان میگیرد.
 در این مقطع زمان، یكى از مهمترین مسائل جهان اسلام كه به سرنوشت امت اسلامى پیوند خورده است، حوادث انقلابى در شمال آفریقا و در منطقه است، كه تا كنون به اسقاط چند رژیم فاسد و مطیع آمریكا و همدست صهیونیسم انجامیده و رژیمهاى دیگرى از این قبیل را به لرزه درآورده است. اگر مسلمانان این فرصت عظیم را از دست بدهند و از آن در راه اصلاح امت اسلامى بهره نگیرند، خسران بزرگى كرده‌اند. اكنون همه‌ى تلاش استكبار متجاوز و مداخله‌گر، براى منحرف كردن این حركتهاى عظیم اسلامى به كار افتاده است.
 در این قیامهاى بزرگ، مرد و زن مسلمان، بر ضدّ استبداد حاكمان و سیطره‌ى آمریكا كه به تحقیر و تذلیل ملتها و همپیمانى با رژیم جنایتمدار صهیونیستى انجامیده بود، به‌پاخاستند؛ عامل نجاتبخش خود در این مبارزه‌ى مرگ و زندگى را اسلام و تعالیم و شعارهاى نجاتبخش آن دانستند و این را به صداى رسا اعلام كردند؛ دفاع از ملت مظلوم فلسطین و مبارزه با رژیم غاصب را سرلوحه‌ى خواسته‌هاى خود قرار دادند؛ دست‌دوستى به‌سوى ملتهاى مسلمان گشوده و خواستار اتحاد امت اسلامى شدند.
 اینها پایه‌هاى اساسیِ قیامهاى مردمی در كشورهائی است كه در دو سال اخیر پرچم آزادى و اصلاح برافراشته و با جسم و جان خود در میدانهاى انقلاب حضور یافتند؛ و همینها است كه میتواند پایه‌هاى اساسى اصلاح امت بزرگ اسلامى را استوار سازد. ایستادگى بر سر این اصول اساسى، شرط لازم براى پیروزى نهائیِ قیامهاى مردمى در این كشورها است.
 دشمن در پى آن است كه همین پایه‌هاى اصلى را متزلزل كند. ایادى فاسد آمریكا و ناتو و صهیونیسم با استفاده از برخى غفلتها و سطحى‌نگرى‌ها میكوشند حركت سیل‌آساى جوانان مسلمان را منحرف ساخته و آنان را به نام اسلام به جان یكدیگر بیندازند و جهاد ضداستعمارى و ضدصهیونیستى را به تروریسم كور در كوچه و خیابانهاى جهان اسلام تبدیل كنند، تا خون مسلمانان به دست یكدیگر بر زمین بریزد و دشمنان اسلام از بن‌بست نجات یابند و اسلام و مجاهدانش بدنام و زشت‌چهره جلوه كنند.
 آنان پس از نومیدى از حذف اسلام و شعارهاى اسلامى، اكنون به فتنه‌انگیزى میان فرقه‌هاى اسلامى روآورده و با توطئه‌ى شیعه‌هراسى و سنى‌هراسى، بر سر اتحاد امت اسلامى مانع‌تراشى میكنند.
 آنان با كمك عوامل خود در منطقه، در سوریه بحران مى‌آفرینند تا ذهن ملتها را از مسائل مهم كشورهاى خود و خطراتى كه در كمین آنها است، منصرف ساخته و به ماجراى خونینى كه خود تعمداً به‌وجود آورده‌اند، معطوف كنند. جنگ داخلى در سوریه و كشتار جوانان مسلمان به دست یكدیگر، جنایتى است كه به‌وسیله‌ى آمریكا و صهیونیسم و دولتهاى مطیع آنان آغاز شده و در آتش آن دمیده میشود. چه كسى میتواند باور كند كه دولتهاى حامى دیكتاتوریهاى سیاه در مصر و تونس و لیبى، اكنون حامى دموكراسى‌خواهى ملت سوریه شده‌اند؟ ماجراى سوریه، ماجراى انتقامگیرى از حكومتى است كه سه دهه به‌تنهائى در برابر صهیونیستهاى غاصب ایستاده و از گروههاى مقاومت در فلسطین و لبنان دفاع كرده است.
 ما طرفدار ملت سوریه و مخالف هرگونه تحریك و دخالت خارجى در آن كشوریم. هرگونه اصلاح در آن كشور باید به‌وسیله‌ى خود ملت و با روشهاى كاملاً ملّى‌صورت گیرد. اینكه سلطه‌طلبان بین‌المللى  به كمك دولتهاى منطقه‌اىِ گوش‌به‌فرمان، در كشورى به بهانه‌اى بحران بیافرینند و آنگاه به دستاویز وجود بحران، خود را به ارتكاب هر جنایتى در آن كشور مُجاز شمارند، خطرى جدى است كه اگر دولتهاى منطقه بدان نپردازند، باید منتظر فرارسیدن نوبت خود از این خدعه‌ى استكبارى باشند.
 برادران و خواهران! موسم حج، فرصت تأمل و تعمّق در قضایاى مهم جهان اسلام است. سرنوشت انقلابهاى منطقه و تلاشهائى كه از سوى قدرتهاى زخم‌خورده از این انقلابها براى انحراف آنها به كار میرود، در شمار این قضایا است. نقشه‌هاى خائنانه براى اختلاف‌افكنى میان مسلمانان و ایجاد سوءظن میان كشورهاى به‌پاخاسته با جمهورى اسلامى ایران، مسئله‌ى فلسطین و كوشش براى منزوى كردن مبارزان و خاموش كردن جهاد فلسطینى، تبلیغات اسلام‌ستیزانه‌ى دولتهاى غربى و حمایت آنان از اهانت‌كنندگان به مقام قدسى پیامبر اعظم (صلّى اللّه علیه و ءاله)، زمینه‌سازى براى جنگهاى داخلى و تجزیه‌ى برخى از كشورهاى مسلمان، ترساندن دولتها و ملتهاى انقلابى‌از معارضه با سلطه‌خواهان غربى و ترویج این توهّم كه آینده‌ى آنان در گرو تسلیم در برابر آن متجاوزان است... و مسائل مهم و حیاتى دیگرى از این قبیل، در شمار قضایاى مهمى است كه در فرصت حج، و در سایه‌ى همدلى و همگرائى شما حج‌گزاران، باید مورد تأمل و تعمق قرار گیرد.
 بى شك هدایت و دستگیرى الهى، راههاى امن و سلامت را به مؤمنان تلاشگر نشان خواهد داد: «و الّذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا...».
والسّلام علیكم و رحمة اللّه و بركاته‌
سیّد على خامنه‌اى‌
30 مهر 1391
مصادف باپنجم ذى‌الحجه 1433