سرباز رهبر سلام.امیدوارم لحظات خوبی در این وبلاگ داشته باشید منابع بعضی از مطالب به http://farsi.khamenei.irمطلق است. tag:http://torabi16.mihanblog.com 2019-10-13T15:01:16+01:00 mihanblog.com دیدار مسئولان وزارت خارجه و سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با رهبر انقلاب 2014-08-18T07:22:56+01:00 2014-08-18T07:22:56+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/154 سرباز مبارز با جنگ نرم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور، دستگاه دیپلماسی کشور را مدافعان خط مقدم دفاع از اهداف، منافع ملی و سرمایه‌ی ملی ایرانیان خواندند و ضمن تبیین ویژگی‌های دیپلماسی ایرانی و ضرورت دیپلماسی فعال و هوشمند در دوران بسیار مهم گذر به نظم جدید جهانی سخنان مهمی را در بی‌فایده بودن تعامل با آمریکا بیان کردند. ایشان در تبیین اهمیت کار دیپلماسی افزودند: یک دیپلماسی هوشمندانه و فعال

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور، دستگاه دیپلماسی کشور را مدافعان خط مقدم دفاع از اهداف، منافع ملی و سرمایه‌ی ملی ایرانیان خواندند و ضمن تبیین ویژگی‌های دیپلماسی ایرانی و ضرورت دیپلماسی فعال و هوشمند در دوران بسیار مهم گذر به نظم جدید جهانی سخنان مهمی را در بی‌فایده بودن تعامل با آمریکا بیان کردند.
ایشان در تبیین اهمیت کار دیپلماسی افزودند: یک دیپلماسی هوشمندانه و فعال می‌تواند دستاوردهای بسیار مهم سیاسی، اقتصادی، انسانی و اجتماعی به همراه بیاورد که با هیچ حرکتی از جمله جنگ‌های پرهزینه و پرخطر نیز حاصل نمی‌شود و این واقعیت نشان‌دهنده‌ی وزن و جایگاه دستگاه دیپلماسی در مجموعه‌ی مدیریت یک کشور است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رویدادهای چندین سال اخیر در منطقه را نشان‌دهنده‌ی واقعیت یاد شده خواندند و خاطرنشان کردند: قدرت‌هایی تلاش کردند با زور و اسلحه منافع خود را تأمین کنند که ناکام ماندند اما کسانی با ظرافت، هوشمندی و تحرک، توانستند منافع خود را به‌خوبی تأمین کنند.
رهبر انقلاب، وزارت خارجه را ارتش منظم دیپلماسی کشور خواندند و افزودند: در مسئله سیاست خارجی، دستگاه‌های دیگری هم مؤثرند اما وزارت خارجه به عنوان یک سازمان موظف و ارتش منظم، مسئولیت اصلی را بر عهده دارد. ]]>
لبیک یا خامنه ای 2013-10-21T09:19:40+01:00 2013-10-21T09:19:40+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/153 سرباز مبارز با جنگ نرم ]]> یازده سپتامبر و پروژه «قرن جدید آمریكایی» 2013-09-14T21:20:31+01:00 2013-09-14T21:20:31+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/152 سرباز مبارز با جنگ نرم ۱۳۹۲/۰۶/۲۰|یادداشتی از آقای علی‌رضا رضاخواه، كارشناس مسائل منطقه درباره‌ی نحوه‌ی اثرگذاری حادثه‌ی ۱۱سپتامبر بر سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی آمریكا|بر مبنای تحلیل سیستمی، نظام بین‌الملل صرفاً مجموعه‌ای از عناصر متعامل است. ساختارها و روندهای تعاملی در نظامی با دو ابرقدرت عظیم از جنبه‌های گوناگون با نظامی جهانی متشكل از چهار یا پنج قدرت كم و بیش مساوی تفاوت دارد. چنین تعاملاتی در نظامی تك‌قطبی كه تنها یك قدرت مسلط در آن وجود دارد نیز متفاوت خواهد بود. جهانی با دو ابرقدرت، وحشت‌ها و خص ۱۳۹۲/۰۶/۲۰نسخه قابل چاپ

|یادداشتی از آقای علی‌رضا رضاخواه، كارشناس مسائل منطقه درباره‌ی نحوه‌ی اثرگذاری حادثه‌ی ۱۱سپتامبر بر سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی آمریكا|


بر مبنای تحلیل سیستمی، نظام بین‌الملل صرفاً مجموعه‌ای از عناصر متعامل است. ساختارها و روندهای تعاملی در نظامی با دو ابرقدرت عظیم از جنبه‌های گوناگون با نظامی جهانی متشكل از چهار یا پنج قدرت كم و بیش مساوی تفاوت دارد. چنین تعاملاتی در نظامی تك‌قطبی كه تنها یك قدرت مسلط در آن وجود دارد نیز متفاوت خواهد بود. جهانی با دو ابرقدرت، وحشت‌ها و خصومت‌های جهانی را بین دو كشور متمركز خواهد ساخت اما جهانی با چندین قدرت همسنگ، دست‌كم جابه‌جایی اتحادها و ائتلاف‌هایی جهت ایجاد موازنه‌ی قدرت پدید می‌آورد. در سال ۱۹۹۰ سیستم بین‌المللی دچار تحول بنیادین و اساسی گردید؛ چراكه در موجودیت و ماهیت اجزای سیستم و كاركرد آن دگرگونی به وجود آمد. فروپاشی نظام دوقطبی، ناگزیر وضعی را درپی‌داشت كه در آن نه تنها پویایی ژئوپولتیك جهانی جهت‌گیری‌های تازه‌ای را می‌طلبید، بلكه بسیاری از مفاهیم ژئوپولتیك موجود را نیازمند توجیهات تازه‌ای كرد.

با پایان یافتن جنگ سرد و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به عنوان یكی از دو بنیان نظام دوقطبی، انگاره‌های سیاسی و دیدگاه‌های نظری متعددی در تلاش برای تبیین شرایط متحول و نظم نوین بین‌المللی و ناظر بر فرآیند تغییرات جهانی سربرآوردند. ایالات متحده‌ی آمریكا كه روایت و جایگاه مفهومی خود را  در یك نظام دوقطبی و در چارچوب «تقابل كمونیسم- سرمایه‌داری» تبیین كرده بود، پس از فروپاشی دیوار برلین، علاوه‌بر مواجهه با یك خلأ معنایی برای تبیین موقعیت خود در فضای بین‌الملل، با یك ساختار بوروكراسی عریض و طویل برجای‌مانده از عصر جهان دوقطبی و انباشت عظیمی از تسلیحات و امكانات نظامی در دنیا مواجه شد كه نگهداری آن‌ها دیگر غیر منطقی می‌نمود. آمریكایی‌ها برای معماری «نظم جدید» و «رهبری بر جهان» در دوران «پساشوروی» تلاش‌های زیادی انجام داده و هزینه‌های زیادی نیز متحمل شدند. ارائه‌ی نظریاتی چون «نظم نوین بین‌الملل»، «پایان تاریخ» و یا «جنگ تمدن‌ها» را می‌توان در همین چارچوب تحلیل كرد. با این حال همان‌گونه كه استفان والت، نظریه‌پرداز شهیر علوم سیاسی نیز معتقد است، سیاست خارجی ایالات متحده پس از پایان جنگ سرد، توسط ائتلاف نومحافظه‌كاران و بین‌الملل‌گرایان اداره شده است.
گزیده بیانات رهبر انقلاب
تحلیل حادثه‌ی ۱۱سپتامبر

* ۱۱سپتامبر و انتقال پارادایمی سیاست خارجه آمریكا
به دنبال عملیات انتحاری ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱، جریان نومحافظه‌كار كه با حضور جورج بوش در كاخ سفید به عرصه‌ی سیاست‌گذاری آمریكا بازگشته بود، فرصت را مغتنم شمرده تا راه‌كارهای خود را برای ترسیم آن‌چه «قرن جدید آمریكایی» می‌خواندند، عملی كند. بسیاری از تحلیل‌گران مواجهه‌ی دستگاه دیپلماسی آمریكا با حوادث تروریستی ۱۱سپتامبر را انتقال پارادیمی در سیاست خارجه‌ی این كشور می‌دانند. تغییری كه منجر شد سیاستمداران آمریكایی به جای اتكا بر دكترین «مونروئه» و اصل بی‌ثبات نساختن رژیم‌ها كه بر اساس اندیشه‌های جین كرك پاتریك، سفیر سابق این كشور در سازمان ملل استوار بود، به تغییر رژیم در كشورهایی كه از نظر ایالات متحده به عنوان «دولت‌های یاغی»، «سركش» و «محور شرارت» نامیده می‌شدند روی آورد. با این حال واقعیت این است كه اندیشه‌ی تغییر رژیم در كشورهایی چون ایران، عراق و سوریه بسیار پیشتر و در چارچوب ایده‌ی ایجاد امپراتوری آمریكا مفصل‌بندی شده بود و ۱۱سپتامبر تنها بهانه‌ای برای تبلور این اندیشه در سیاست خارجه‌ی آمریكا بود. ایده‌ای كه هنوز هم سرلوحه‌ی عملكرد دولتمردان آمریكایی است. در ادامه به شواهد تاریخی این امر اشاره می‌شود.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22160/H/139112201629280659_22160.jpg
* پروژه‌ای برای قرن جدید آمریكایی
پس از جنگ اول خلیج فارس، پل ولفوویتز، معاون وزیر دفاع سابق آمریكا پیش‌نویس سندی را تهیه كرد كه حاوی ایده‌هایی برای شكل گرفتن پروژه‌ی «قرن جدید آمریكایی» (PNAC) بود. طبق این سند، ایالات متحده آمریكا با اتكا بر دستگاه مرگبار و عظیم‌الجثه نظامی خود و از طریق جنگ‌های پیشگیرانه و اقدامات نظامی یك‌جانبه، برتری بین‌المللی خود را حفظ خواهد كرد. بوش پدر چنین برنامه‌ای را به دلیل افراط بیش از حدّ آن رد كرد. در دوران ریاست جمهوری كلینتون نیز، سیاست خارجی این كشور بر پایه‌ی همكاری با سایر كشورها و سازمان‌های بین‌المللی شكل گرفته بود و بر همین اساس آمریكا در برنامه‌های حفظ صلح در سومالی و بوسنی با سازمان ملل متحد همكاری كرد. همان زمان (۱۹۹۷) بود پروژه قرن جدید آمریكایی شكل گرفت. بیانیه‌ی اولیه‌ی این گروه توسط تیم اجرایی دولت ریگان و روشنفكران وابسته به طیف نومحافظه‌كار منتشر شد. آن‌ها با انتقاد از سیاست‌های دولت كلینتون، آن‌ها را فاقد انسجام لازم خواندند. در این بیانیه آمده بود: «سیاست‌های خارجی و دفاعی آمریكا دستخوش حوادث غیر قابل كنترل شده است. در پایان قرن ۲۰، آمریكا تنها ابرقدرت جهان است؛ اما آیا ایالات متحده برنامه‌ای برای شكل دادن به قرن جدید آمریكایی دارد؟»

این بیانیه خواستار بازگشت به سیاست‌های دوران ریگان شد تا طبق آن، قدرت نظامی آمریكا بیش از پیش تقویت شود. پروژه‌ی قرن جدید آمریكایی از ابتدا توجه خود را معطوف به عراق كرد. در ژانویه ۱۹۹۸، طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور كلینتون گفتند: «ما از شما درخواست می‌كنیم تا توجه دولت خود را معطوف به بركناری صدام حسین از قدرت كنید». این نامه توسط افرادی مانند دونالد رامسفلد، پل ولفوویتز، جان بوستون، الیوت آبرامز و ریچارد آرمیتاژ امضاء شده بود. در سپتامبر ۲۰۰۰ این پروژه برنامه‌ی اصلی خود را در گزارشی تحت عنوان «بازسازی سیاست‌های دفاعی آمریكا: استراتژی، نیروها و منابع برای قرن جدید» با این مقدمه منتشر كرد: «ایالات متحده تنها ابرقدرت جهان است و این كشور با داشتن قدرت نظامی برتر، رهبری تكنولوژیكی دنیا و برخورداری از بزرگترین اقتصاد دنیا، باید استراتژی خود را بر حفاظت و گسترش موقعیت خود بنا كند.»
هنگامی كه دیك چنی یكی از مؤسسان اصلی پروژه «قرن جدید آمریكایی» به عنوان معاون بوش انتخاب شد، اوضاع به كلی متفاوت شد. مردان پشت پرده در پروژه به سِمت‌های كلیدی در وزارت خارجه و دفاع انتخاب شدند. به فاصله‌ی كوتاهی، آمریكا از معاهده‌ی موشكی ضد بالستیك خارج شد، بودجه‌ی نظامی افزایش یافت و برنامه‌ی دفاع موشكی جدیدی آغاز شد.

دیدگاه این گروه برای تشكیل امپراتوری آمریكا در ابتدا توجهات بسیار كمی را جلب كرد. این گزارش، خود اشاره كرده بود كه برای انجام چنین پروژه‌ای نیاز به مدت‌زمان طولانی و وقوع برخی وقایع فاجعه‌آمیز است. به همین خاطر وقوع پرل هاربر (حمله‌ی نیروی هوایی ژاپن به پایگاه دریایی آمریكا در سال ۱۹۴۱) جدیدی می‌تواند به شكل‌گیری آن كمك كند. عده‌ی كمی از بانیان این پروژه از بوش پسر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا حمایت كردند. آن‌ها از این هراس داشتند كه كمبود تجربه‌ی سیاست خارجی بوش منجر به شكل‌گیری جناحی از جمهوری‌خواهان میانه‌رو در اطراف خواهد شد و این به معنای دولتی همانند بوش پدر است. اما هنگامی كه دیك چنی یكی از مؤسسان اصلی پروژه به عنوان معاون بوش انتخاب شد، اوضاع به كلی متفاوت شد. مردان پشت پرده در پروژه به سِمت‌های كلیدی در وزارت خارجه و دفاع انتخاب شدند. آن‌ها بلافاصله به تحقق برنامه‌ی استراتژیك خود پرداختند. به فاصله‌ی كوتاهی، آمریكا از معاهده‌ی موشكی ضد بالستیك خارج شد، بودجه‌ی نظامی افزایش یافت و برنامه‌ی دفاع موشكی جدیدی آغاز شد. با این وجود بوش و تیم اجرایی او در اواخر تابستان ۲۰۰۱ به مشكلات بسیاری برخورده بودند. میزان حمایت از بوش به ۵۱ درصد سقوط كرده بود، دموكرات‌ها سنا را در دست گرفته بودند و وضعیت اقتصادی رو به وخامت نهاد. دراین شرایط ۱۱سپتامبر رخ داد؛ فاجعه‌ای كه پروژه‌ی قرن جدید آمریكایی برای احقاق اهداف خود ضروری شمرده بود. برای آن‌ها این بهترین اتفاقی بود كه می‌توانست رخ بدهد. بانیان پروژه بلافاصله وارد عمل شدند. تئوریزه كردن مفاهیمی چون «حمله‌ی پیش‌دستانه، «ملت‌سازی و نظام‌سازی»، «دموكراسی‌سازی» و ... گام اول برای تحقق اهداف نومحافظه‌كاران بود.

حمله‌ی نظامی به افغانستان و به دنبال آن اشغال عراق و نیز تهدید دایمی ایران به حمله‌ی نظامی از یك سو و طراحی برای براندازی نظام جمهوری اسلامی به وسیله‌ی راه‌اندازی فتنه‌های داخلی از سوی دیگر، پروژه‌هایی بود كه در زمان جورج بوش عملیاتی شد.
مؤسسه‌ی بروكینگز در گزارشی به نام «كدام مسیر به پرشیا؟» در سال ۲۰۰۹ تأكید می‌كند كه قبل از هرگونه حمله به ایران، نفوذ سوریه باید خنثی شود.  آن‌چه امروز در سوریه می‌گذرد نیز تداوم همین نگاه در سیاست خارجی آمریكا برای ایجاد یك نظم نوین است.

* سوریه و تداوم تلاش برای ایجاد نظم آمریكایی
 آن‌چه امروز در سوریه می‌گذرد نیز تداوم همین نگاه در سیاست خارجی آمریكا برای ایجاد یك نظم نوین است؛ آن‌چه كه بعضی آن را در قالب «خاورمیانه‌ی جدید» ترسیم كرده‌اند. پل ولفوویتز در سال ۱۹۹۱به ژنرال وسلی كلارك می‌گوید كه آمریكا برنامه‌ی ۵ تا ۱۰ ساله دارد تا «رژیم‌های سوریه، عراق و ایران را پاكسازی كند قبل از آن‌كه ابرقدرت بعدی بیاید و ما را به چالش بكشد». فرمانده‌ی سابق ناتو همچنین در یك برنامه‌ی تلویزیونی از  طرح جریان نومحافظه‌كار در وزارت دفاع آمریكا برای اشغال هفت كشور جهان از جمله  سوریه خبر داده بود؛ ایده‌ای كه با به پایان رسیدن دولت جورج بوش همچنان توسط اتاق‌های فكر محافظه‌كاران در آمریكا دنبال می‌شد. مؤسسه‌ی بروكینگز در گزارشی به نام «كدام مسیر به پرشیا؟» در سال ۲۰۰۹ اعتراف می‌كند كه كابینه‌ی بوش، دست سوریه را از لبنان كوتاه كرد بدون آن‌كه یك دولت نیرومند لبنانی برای جایگزینی آن مستقر كند. در این گزارش تأكید می‌شود كه قبل از هرگونه حمله به ایران، نفوذ سوریه باید خنثی شود.

گزارش دیگر بروكینگز در ۲۰۱۲ تحت عنوان «ارزیابی گزینه‌های تغییر رژیم» تأیید می‌كند كه آمریكا هیچ گزینه‌ی مذاكره یا آتش‌بسی كه بشار اسد را بر قدرت نگاه دارد، دنبال نمی‌كند و شورش مسلحانه را ترجیح می‌دهد حتی اگر مطمئن باشد مخالفان دولت هرگز نمی‌توانند حكومت را از پا درآورند. چراكه ادامه‌ی چنین وضعیتی علاوه‌بر این‌كه دست دشمن‌ها و رقبای منطقه‌ای را در سوریه ضعیف نگاه می‌دارد، بهانه‌ی خوبی برای مداخله‌ی آمریكا در زمان مناسب است. این گزارش را بسیاری، نقشه‌ی راه این روزهای اوباما در بحران سوریه می‌دانند.

جنس مداخلات خصمانه‌ی اخیر ارتش آمریكا در خاورمیانه نشان می‌دهد آن‌چه تحلیل‌گران مسائل منطقه تلاش آمریكا برای تنظیم توازن قوا توسط مداخله‌ی نظامی می‌نامند، كنترل محور مقاومت به عنوان جدی‌ترین چالش امنیتی سیاسی آمریكا بعد از جنگ سرد و بزرگ‌ترین تهدید نظم نوین آمریكایی است؛ نظمی كه حادثه‌ی ۱۱سپتامبر هم نتوانست به شكل‌گیری آن كمك كند.
]]>
خطبه‌های نماز عید فطر 2013-09-10T21:14:17+01:00 2013-09-10T21:14:17+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/151 سرباز مبارز با جنگ نرم خطبه‌های نماز عید فطردانشگاه تهران؛ اول شوال ۱۴۳۴خطبه‌ی اولبسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌الحمد لله ربّ العالمین بارئ الخلائق اجمعین نحمده و نستعینه و نستغفره و نتوكّل علیه و نصلّى و نسلّم على حبیبه و نجیبه و خیرته فى خلقه حافظ سرّه و مبلّغ رسالاته بشیر رحمته و نذیر نقمته سیّدنا و نبیّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد و على ءاله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدییّن المعصومین المكرّمین سیّما بقیّةالله فى الأرضین. همه‌ى شما برادران و خواهران عزیز نمازگزار و مؤمنین حاضر در این اجتماع باشكوه را و خ خطبه‌های نماز عید فطر

دانشگاه تهران؛ اول شوال ۱۴۳۴

خطبه‌ی اول
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌
الحمد لله ربّ العالمین بارئ الخلائق اجمعین نحمده و نستعینه و نستغفره و نتوكّل علیه و نصلّى و نسلّم على حبیبه و نجیبه و خیرته فى خلقه حافظ سرّه و مبلّغ رسالاته بشیر رحمته و نذیر نقمته سیّدنا و نبیّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد و على ءاله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدییّن المعصومین المكرّمین سیّما بقیّةالله فى الأرضین.
 همه‌ى شما برادران و خواهران عزیز نمازگزار و مؤمنین حاضر در این اجتماع باشكوه را و خودم را توصیه میكنم و دعوت میكنم به حفظ تقوا و پرهیزگارى، كه مایه‌ى سعادت و پیروزى در دنیا و آخرت است. و تبریك عرض میكنم عید سعید فطر را به همه‌ى شما، و همه‌ى ملت ایران، و همه‌ى مسلمانان عالم.
 ماه رمضان، سرشار از بركات الهى، بر ملت ما و دیگر مسلمانان گذشت و سعادتمندانِ بسیارى از بركات این ماه بهره‌مند شدند. در این هواى گرم، در این روزهاى بلند، با زبان روزه و با احساس گرسنگى و تشنگى و پرهیز از لذات و هوى‌هاى نفسانى، روز را به اطاعت پروردگار سپرى كردند و بسیارى شب را به دعا، به ذكر، به مناجات، به قیام لله پرداختند. آنهائى كه با عبادت خدا، با انجام فرائض الهى در این ماه به تكلیف خود عمل كردند، احساس رضایت و بهجت میكنند. كار معنوى و مجاهدت با نفس در این ماه، به صاحبان همت و صاحبان اراده، كه شما مردم عزیز هستید و روزه را تحمل كردید، احساس شادى و مسرت معنوى میبخشد. این هم یكى از خصوصیات كار براى خدا و تلاش و مجاهدت لله است كه صاحب آن، با وجود تحمل مشكل و تحمل زحمت، احساس شادى میكند و خداوند این شادى را متصل كرده است به شادى روز عید فطر؛ كه در عظمت این روز همین بس كه شما در قنوتهاى نُه‌گانه‌ى این نماز پربركت، خدا را قسم میدهید به این روز - «اسئلك بحقّ هذا الیوم»(۱) - این نشان‌دهنده‌ى رتبه‌ى بالاى این روز است.
 امیدواریم خداى متعال عبادات شما را قبول كند و رحمت و تفضل خود را بر ملت ایران سرازیر و مرحمت فرماید و اجر فراوانى به خاطر تلاشهائى كه در این ماه انجام دادید، به شما بدهد. یكى از تلاشهاى بزرگ این ماه، راهپیمائى روز قدسبود كه حقیقتاً با هیچ زبانى نمیتوان اهمیت كار شما را توصیف كرد؛ كه در هواى گرم، با زبان روزه، در این خیابانها، در سرتاسر كشور، حركت كردید براى اینكه ایستادگى ملت ایران را درباره‌ى این مسئله‌ى مهم جهان اسلام و تاریخ اسلام اثبات كنید. ملت زنده یعنى این. لازم است با همه‌ى وجود و از اعماق دل، از این همت ملت ایران تشكر كنیم.
 یك سنت خوب هم امسال بیش از سالهاى دیگر دیده شد، كه خوب است مورد توجه قرار بگیرد و آن، افطارى دادنهاى ساده و بى‌پیرایه در مساجد و در خیابانها بود در بیشتر شهرهاى كشور - كه بسیار كار شایسته‌اى است - در مقابل افطارى‌هاى مسرفانه‌اى كه شنیده شد، دانسته شد كه بعضى‌ها به بهانه‌ى افطار، حركات و عمل مسرفانه انجام میدهند و به جاى اینكه در ماه رمضان وسیله‌اى بشوند براى نزدیكى روحى به فقرا و مستمندان، با این عمل، با این حركت، خود را در لذات جسمانى غرق میكنند. نمیخواهیم بگوئیم كه اگر در افطار، كسى غذاى مطبوعى مصرف كرد، این كار ممنوع است؛ نه، در شرع اینها ممنوع نیست؛ اسراف ممنوع است، زیاده‌روى ممنوع است، ریخت‌وپاش فراوانى كه گاهى در اینجور مجالس انجام میگیرد، ممنوع است. چه بهتر كه كسانى كه میخواهند افطارى بدهند، با همین سنتى كه رائج شده است، افطارى بدهند؛ كه مردم را، رهگذران را و كسانى را كه مایلند از افطارى استفاده كنند، در این سفره‌هاى رایگان و با بذل و بخشش و گشاده‌دستى، در كوچه‌ها، در خیابانها، در حسینیه‌ها، افطارى میدهند.
 امیدواریم خداوند متعال به همه‌ى شما ملت ایران بركت بدهد، اعمال شما را قبول كند و توفیق حفظ دستاورد ماه مبارك رمضان را تا سال آینده به همه‌ى شما مرحمت كند.
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌
والعصر. انّ الانسان لفى خسر. الّا الّذین ءامنوا و عملوا الصّالحات‌
و تواصوا بالحقّ و تواصوا بالصّبر.(۲)

خطبه‌ی دوم
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌
الحمد لله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و نبیّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد و على ءاله الأطیبین الأطهرین المنتجبین سیّما علىّ امیرالمؤمنین و سیّدة نساء العالمین و الحسن و الحسین سبطى الرّحمة و امامى الهدى و علىّ‌بن‌الحسین زین‌العابدین و محمّدبن‌علىّ الباقر و جعفربن‌محمّد الصّادق و موسى‌بن‌جعفر الكاظم و علىّ‌بن‌موسى‌الرّضا و محمّدبن‌علىّ الجواد و علىّ‌بن‌محمّدالهادى و الحسن‌بن‌علىّ‌العسكرى و الحجّة القائم المهدىّ صلوات الله علیهم اجمعین و السّلام على ائمّة المسلمین و حماة المستضعفین و هداة المؤمنین و نستغفر الله و نتوب الیه.
همه‌ى برادران و خواهران را دعوت میكنم، توصیه میكنم به رعایت تقوا در گفتار، در كردار، در موضعگیرى، در حركتهاى گوناگون اجتماعى، اقتصادى، سیاسى.
 در این ایام، در منطقه‌ى غرب آسیا و شمال آفریقا و كلاً در منطقه‌ى اسلامى، حوادث بسیارى در جریان است؛ چند مورد از این حوادث را با اختصار مورد اشاره قرار میدهیم. در كشور خود ما، حادثه‌ى مهم، تشكیل دولت جدید است كه بحمدالله با همت مردم و تلاش همه‌جانبه، این خواسته‌ى قانونى و سنت ملى با بهترین وجهى انجام گرفت و ان‌شاءالله بزودى با انجام وظیفه‌اى كه مجلس شوراى اسلامى نسبت به انتخاب وزراى صالح خواهد كرد، دولت تشكیل خواهد شد و كارهاى بزرگ و مهمى را كه بر عهده دارد، آغاز خواهد كرد؛ اگرچه هم‌اكنون هم بسیارى از كارها را شروع كرده‌اند. امیدواریم توفیق الهى شامل حال رئیس جمهور محترم و مسئولان اجرائى كشور باشد و همراهى مردم هم به آنها كمك كند، دعاى مردم هم كمك كند كه بتوانند كارهاى بزرگى را كه برعهده دارند - كه كارهاى بزرگ، منافع بزرگى هم دارد؛ دشوارى‌هاى بزرگى هم دارد - به بهترین وجهى به انجام برسانند.
 اما در سایر كشورهائى كه در حول و حوش ما هستند - در منطقه‌ى غرب آسیا و شمال آفریقا - حوادث به این صورت شادى‌آور نیست؛ نگران كننده است. یك حادثه، حوادث فلسطین مظلوم است كه بعد از گذشت شصت‌وپنج سال از اشغال رسمى فلسطین، هنوز ظلم و جور و اجحاف به آن ملت مظلوم به طور روزانه ادامه دارد؛ تخریب خانه‌ها، دستگیر كردن بى‌گناهان، جدا كردن فرزندان از پدران و مادران، انباشتن زندانها از كسانى كه بدون گناه در زندانند یا دوران محكومیت زندانى خود را سپرى كردند؛ و دردناك اینكه قدرتهاى مسلط غرب هم از آن جنایتكاران با همه‌ى وجود حمایت میكنند. این یكى از مصیبتهاى دنیاى امروز كنونى است كه از یك ظلم آشكار كه مركّب است از دهها و بلكه صدها ظلم به طور متراكم، كسانى حمایت میكنند كه ادعاى طرفدارى از حقوق بشر، از دموكراسى و از اینگونه شعارهاى زیبا و رنگین بر زبان دارند، اما در عمل از جنایتكاران حمایت میكنند!
 الان هم باز مجدداً مذاكراتى بین دولت خودگردان فلسطین و صهیونیستها شروع شده است كه مطمئناً نتیجه‌اى جز آنچه كه در مذاكرات قبلى پیش آمد، نخواهد داشت؛ كه عبارت است از عقب‌نشینى فلسطینى‌ها از حقوق خودشان، و تشویق متجاوز به تجاوز بیشتر، و سركوب كردن مبارزات بحق مردم فلسطین. خانه‌ها را خراب میكنند، ساختمانهاى غصبى براى مردم اشغالگر و غاصب میسازند و میگویند داریم مذاكره میكنیم! حالا هم كه اعلام كرده‌اند مذاكرات سرّى است. دستپخت استكبار در این مذاكرات، مطمئناً به ضرر فلسطینى‌ها است.
 ما معتقدیم دنیاى اسلام باید از انگیزه‌ى خود در مسئله‌ى فلسطین لحظه‌اى كوتاه نیاید و عمل غاصبانه‌ى گرگهاى درنده‌ىصهیونیست و حامیان بین‌المللى آنها را محكوم كند. این مذاكراتِ به اصطلاح با میانجیگرى آمریكا - كه در واقع آمریكا میانجى نیست، خود او یك طرف قضیه است؛ در طرف غاصبان فلسطین و صهیونیستها قرار دارد - به ظلم بیشتر به مردم فلسطین و منزوى شدن مسلمانان مبارز فلسطین نینجامد.
 مسئله‌ى دیگر، مسئله‌ى مصر است. ما از آنچه كه در مصر میگذرد، نگرانیم. گمان وقوع جنگ داخلى در مصر، با كارهائى كه دارد میشود، روزبه‌روز تقویت پیدا میكند؛ و این فاجعه است. لازم است ملت بزرگ مصر، نخبگان سیاسى، نخبگان علمى، نخبگان دینى در آن كشور بزرگ نگاه كنند به وضعیت موجود و ببینند چه عواقب وخیمى بر این وضعیت ممكن است مترتب شود؛ ببینند وضعیت سوریه را؛ ببینند آثار حضور مزدوران غرب و مزدوران اسرائیل و تروریستها را در هر نقطه‌اى كه در آنجا تروریستها فعالند؛ ببینند این خطرات را. دموكراسى و مردم‌سالارى باید مورد توجه قرار بگیرد؛ كشتار مردم بشدت محكوم است؛ زبان خشن و زورِ گروههاى مردمى در مقابل یكدیگر، مطلقاً بى‌فایده است و حامل ضررهاى بزرگى است. از دخالت قدرتهاى بیگانه - آنطورى كه الان مشاهده میشود - جز ضرر براى مردم مصر، چیزى به بار نخواهد آمد. گره مصر را خود مردم مصر باید باز كنند، نخبگانشان باید باز كنند؛ فكر كنند، عواقب وخیم و خطرناكى را كه ممكن است بر این وضعیت مترتب شود، بسنجند. اگر خداى نكرده هرج‌ومرج به وجود بیاید، اگر خداى نكرده جنگ داخلى به وجود بیاید، چه چیزى دیگر میتواند جلوى آن را بگیرد؟ بهانه براى دخالت ابرقدرتها - كه خودشان بزرگترین بلا براى یك كشور و یك ملت هستند - به وجود خواهد آمد. ما نگرانیم. برادرانه توصیه میكنیم به نخبگان مصرى، به مردم مصر، به گروههاى سیاسى، به گروههاى مذهبى، به علماى دینى، كه خودشان به فكر بیفتند، خودشان اقدام كنند؛ اجازه ندهند به بیگانگان و قدرتمندان - كه با احتمال قوى، سرویسهاى جاسوسى آنها در ایجاد این وضعیت بى‌دخالت نیستند - اینها باز بیایند دخالت كنند.
 مسئله‌ى بعدى هم مسئله‌ى عراق است. در عراق، یك دولتى، یك حكومتى با موازین مردم‌سالارى و آراء مردم بر سر كار آمده است. چون ابرقدرتها و نیروهاى مرتجع منطقه از این وضع ناراضى‌اند، میخواهند نگذارند آب خوش از گلوى مردم عراق پائین برود. این انفجارات، این كشتارها، این تروریسم جنایتكار، یقیناً از كمك و پشتیبانى‌هاى مالى و سیاسى و تسلیحاتى برخى از قدرتهاى منطقه‌اى و فرامنطقه‌اى ناشى شده است، كه نمیخواهند بگذارند ملت عراق زندگى خودش را بكند. اینجا هم لازم است سیاستمداران عراقى، مسئولان عراقى، گروههاى عراقى، شیعه و سنى، عرب و كُرد، ببینند وضعیتى را كه در برخى از كشورهاى دیگر هست؛ و ببینند عواقب اختلافات داخلى و جنگ داخلى را كه زیرساختهاى یك كشور را نابود میكند، آینده‌ى یك ملت را تباه میكند. در همه‌ى این قضایا، رژیم صهیونیستى و غاصبان اسرائیل نشسته‌اند با خشنودى این وضعیت را تماشا میكنند و احساس راحتى و آسایش میكنند. آیا این روا است؟
 پروردگارا ! به محمد و آل محمد، همه‌ى ما را از خواب غفلت بیدار كن. پروردگارا ! دست اشرار را، دست متجاوزان را از ملتهاى اسلامى و كشورهاى اسلامى كوتاه كن. پروردگارا ! به محمد و آل محمد، اسلام و مسلمین را در همه جا نصرت عطا فرما.
    بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌
    انّا اعطیناك الكوثر. فصلّ لربّك و انحر. انّ شانئك هو الأبتر.(۳)
    والسّلام علیكم و رحمةالله و بركاته‌
 
]]>
دیدار ائمه جمعه سراسر كشور با رهبر انقلاب 2013-09-10T21:03:38+01:00 2013-09-10T21:03:38+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/150 سرباز مبارز با جنگ نرم دیدار ائمه جمعه سراسر كشور با رهبر انقلابحضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار ائمه جمعه سراسر كشور، نماز جمعه را یك شبكه مهم و ارزشمند دینی، مردمی و حكومتی دانستند و با تأكید بر لزوم وجود نگاه جامع و كلان در مسائل كشور، جهان و منطقه، گفتند: دولت، مسئولان، سیاسیون، دیپلماتها و مردم باید تحركات و رفتارهای پیچیده و ظاهرسازیهای حقوق بشری غرب و امریكا را با نگاه واقع بینانه و در چارچوب رویارویی عمیق و مبنایی غرب با  اسلام تحلیل كنند زیرا در غیر اینصور

دیدار ائمه جمعه سراسر كشور با رهبر انقلاب

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار ائمه جمعه سراسر كشور، نماز جمعه را یك شبكه مهم و ارزشمند دینی، مردمی و حكومتی دانستند و با تأكید بر لزوم وجود نگاه جامع و كلان در مسائل كشور، جهان و منطقه، گفتند: دولت، مسئولان، سیاسیون، دیپلماتها و مردم باید تحركات و رفتارهای پیچیده و ظاهرسازیهای حقوق بشری غرب و امریكا را با نگاه واقع بینانه و در چارچوب رویارویی عمیق و مبنایی غرب با  اسلام تحلیل كنند زیرا در غیر اینصورت در تمایز میان تاكتیك ها و راهبردهای طرف مقابل و حتی شناخت دشمن دچار اشتباه خواهیم شد.


رهبر انقلاب اسلامی در تبیین چرائی اهمیت نگاه كلان و واقع بینانه به مسائل كشور و جهان،  به رویاروئی مبنائی غرب با اسلام در طول چند قرن اخیر و نقش پیروزی انقلاب اسلامی بعنوان نقطه عطف این رویاروئی اشاره كردند و افزودند: غرب، در دوران استعمار، سیطره و سلطه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود را بر شرق از جمله دنیای اسلام گسترش داد و بواسطه پیشرفتهای علمی و فناوری ،اینگونه القاء كرد كه الگو و مركزیت همه محاسبات، دنیای غرب است.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: آنها حتی محاسبات جغرافیایی را بر مبنای اصالت و برتری دنیای غرب تغییر دادند و اصطلاحات نادرستی همچون خاور نزدیك، خاورمیانه و خاور دور را بوجود آوردند.
ایشان با اشاره به حاكمیت مطلق و ارباب مآبانه غرب بواسطه دوران استعمار، خاطرنشان كردند: در چنین شرایطی كه همه كشورهای منطقه از جمله ایران، تحت تأثیر استیلای غرب و دنیای مادی بود، انقلاب اسلامی ایران بر مبنای استقلال مطلق و پایبندی به اسلام و مبانی قرآنی به پیروزی رسید و ضربه سختی به بنای تاریخی غربی ها وارد آمد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأثیرات انقلاب اسلامی ایران در منطقه و دنیای اسلام و هویت اسلامی و دینی كه این انقلاب به ملتها داد، افزودند: گسترش تدریجی تفكر و هویت انقلاب اسلامی ایران، غربیها را به شدت نگران كرد و آنها، همزمان با عمق یافتن تفكر اسلامی، برنامه ریزیها و طراحی های خود را نیز پیچیده تر و عمیق تر كردند.
حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: اكنون شرایط منطقه و دنیای اسلام بگونه ای است كه غربیها تصور می كنند از هماوردی با تفكر انقلاب اسلامی عقب مانده اند و بر همین اساس تمام توان خود را به كار گرفته اند تا این عقب ماندگی را جبران كنند.
ایشان افزودند: در چنین شرایطی حركت بیداری اسلامی نیز در منطقه آغاز شد و غربیها كه خود را عقب مانده از حركت تفكر انقلاب اسلامی، می دیدند، با سراسیمگی برای مقابله با بیداری اسلامی و اسلام سیاسی وارد میدان شدند.
ایشان با تأكید بر اینكه حوادث منطقه را باید با چنین نگاهی تحلیل كرد، گفتند: دولت و مسئولان و سیاسیون و دیپلماتها و آحاد مردم، باید دارای نگاه جامع و صحیحی باشند زیرا در غیر این صورت، واقعیات را نخواهیم دید و علاوه بر آنكه سرمان كلاه خواهد رفت، ضربه هم خواهیم خورد.
رهبر انقلاب، جمهوری اسلامی ایران را یك «فتح الفتوح» در عرصه رویارویی دنیای مادی با اسلام دانستند و افزودند: این فتح الفتوح همچنان با قدرت و استحكام وجود دارد و انسجام داخلی بیش از پیش و پایبندی بیشتر دستگاهها به ارزشها و اصول، قطعاً این اقتدار و فتح الفتوح را آسیب ناپذیرتر خواهد كرد.
حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: باید در مقابل دنیای غرب، مقتدر بود زیرا آنها نشان داده اند كه به هیچكس رحم نمی كنند و برخلاف ادعاهای حقوق بشری و ظاهر سازی هایشان، كشته شدن میلیونها انسان نیز، وجدان آنها را متأثر نخواهد كرد.
ایشان، دروغگویی و ظاهرسازی را از خصلت های سیاستمداران غربی برشمردند و افزودند:   باطن قضیه آن است كه غربی ها از كشتار هیروشیما، از كشتار میلیونها انسان در جنگ های جهانی اول و دوم، و از كشتار مردم بیگناه پاكستان، افغانستان و عراق، احساس ناراحتی نمی كنند و در آینده هم هرجا كه منافعشان اقتضا كند از كشتار انسانها ابائی نخواهند داشت، بنابراین باید اقتدار درونی خود را در عرصه های گوناگون سیاسی، حكومتی، معیشتی و مردمی افزایش دهیم.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، نماز جمعه را یك شبكه ارزشمند دینی، مردمی و حكومتی دانستند و گفتند: نماز جمعه تركیبی از بیان حقایق معنوی و اسلامی، حضور غیر دستوری مردم در این صحنه و مرتبط با حكومت اسلامی است.
حضرت آیت الله خامنه ای درخصوص مرتبط بودن نماز جمعه با حكومت تأكید كردند: برخلاف تصور برخی افراد، حكومت فقط وظیفه تأمین رفاه و آزادی و استقلال سیاسی مردم را ندارد بلكه حكومت در قبال دین و اعتقادات مردم نیز وظیفه دارد.
ایشان خاطرنشان كردند: این شبكه ی مهم، در عین حالی كه مردمی، اسلامی، حكومتی و سیاسی است اما داخل در جناح بندیهای گوناگون مردم و جناح های سیاسی نیست.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: نماز جمعه نسبت به اصول و ارزشهای انقلاب اسلامی نیز وظیفه دارد و نماز جمعه باید به ارزشهای اسلامی پایبندیِ مبتنی بر مبانی فكری و عقلی داشته باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین ائمه جمعه را به بیان خطبه های كوتاه و در عین حال پرمغز و همراه با موعظه، سفارش كردند و گفتند: سعی شود خطبه های نماز جمعه، دربر دارنده نیازها و پاسخ دهنده سؤالات و گره های ذهنی مخاطبان بویژه نسل جوان در زمینه های اعتقادی، عملی و سیاسی باشد.
ایشان با تأكید بر اینكه باید برآیند خطبه های نمازجمعه، امید آفرین و مستحكم كننده رابطه مردم با نظام اسلامی باشد، ائمه جمعه را به ارتباط هرچه بیشتر با مردم و حضور در مجامع جوانان، دانشجویان و طلاب و شنیدن صحبت های آنان توصیه كردند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: یكی از مسائلی كه باید در خطبه های نماز جمعه مورد توجه جدی قرار گیرد، موضوع سبك زندگی و بحث های كاملاً مستند و زنده در این خصوص است.
در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر كشور با اشاره به برگزاری بیست و دومین گردهمایی ائمه جمعه گفت: در حال حاضر در 750 نقطه از كشور به صورت هفتگی نماز جمعه برگزار می شود.
وی تلاش برای تقویت وحدت در كشور، تبیین سیاست های نظام در حوزه های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی برای آحاد جامعه، كمك به گسترش دین و معنویت، ارتباط چهره به چهره با مردم و كمك به مسئولان اجرایی در نقاط مختلف كشور را از برنامه های ائمه جمعه سراسر كشور بیان كرد. ]]>
ت 2013-09-06T18:43:04+01:00 2013-09-06T18:43:04+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/149 سرباز مبارز با جنگ نرم imam zaman 131 ]]> 13 2013-09-06T18:39:02+01:00 2013-09-06T18:39:02+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/148 سرباز مبارز با جنگ نرم http://gigpars.com/upload/1qdu_sigkg3_535.jpg]]> ؟ 2013-09-06T18:38:10+01:00 2013-09-06T18:38:10+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/147 سرباز مبارز با جنگ نرم دوست شهیدت کیه؟        خیلــــــــی ها را صــــــــدا میزنند امـّـــا تنها عده ای میشنوند ! هزینه این آموزش ذکریک صلوات برای شادی روح همه ی شهدا  دوست شهیدت کیه؟  


گام به گام عملی دوستی و انس با روح یک شهید     

 خیلــــــــی ها را صــــــــدا میزنند 

امـّـــا

 تنها عده ای میشنوند ! 

هزینه این آموزش ذکریک صلوات برای شادی روح همه ی شهدا

 

]]>
قاعده «القاعده» 2013-08-28T17:28:44+01:00 2013-08-28T17:28:44+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/146 سرباز مبارز با جنگ نرم ۱۳۹۲/۰۶/۰۶رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با سلطان قابوس، پادشاه عمان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت منطقه در رابطه با گروه‌های تكفیری گفتند: «متأسفانه با حمایت برخی كشورهای منطقه، یك گروه تكفیری شكل گرفته كه با همه گروههای مسلمان درگیر است اما حامیان این جریان باید بدانند كه این آتش، دامان آنها را نیز خواهد گرفت.» یادداشت زیر از آقای علی‌رضا رضاخواه، كارشناس مسائل منطقه به بررسی چگونگی رفتار گروه‌های تكفیری در قبال حامیان خود می‌پردازد.«سیمور هرش»، روزنامه‌نگار شهیر آمریكایی، ۶
۱۳۹۲/۰۶/۰۶نسخه قابل چاپ

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با سلطان قابوس، پادشاه عمان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت منطقه در رابطه با گروه‌های تكفیری گفتند: «متأسفانه با حمایت برخی كشورهای منطقه، یك گروه تكفیری شكل گرفته كه با همه گروههای مسلمان درگیر است اما حامیان این جریان باید بدانند كه این آتش، دامان آنها را نیز خواهد گرفت.» یادداشت زیر از آقای علی‌رضا رضاخواه، كارشناس مسائل منطقه به بررسی چگونگی رفتار گروه‌های تكفیری در قبال حامیان خود می‌پردازد.


«سیمور هرش»، روزنامه‌نگار شهیر آمریكایی، ۶ سال پیش در مقاله‌ای نسبتاً طولانی در نشریه‌ی «نیویوركر» از همكاری «جورج بوش» رئیس‌جمهور وقت آمریكا و برخی كشورهای منطقه برای تضعیف ایران، سوریه و حزب‌الله لبنان خبر داده بود. وی تصریح كرده بود: برای تضعیف محور مقاومت در خاورمیانه، دولت جورج بوش تصمیم به تغییر اولویت‌هایش در این منطقه گرفته و با همكاری برخی دولت‌های عربی و از طریق ایجاد سازمان‌های زیرزمینی در لبنان، پروژه‌ی مقابله با حزب‌الله لبنان در بیروت را كلید زده است. نتیجه‌ی این همكاری به وجود آمدن گروه‌های تكفیری افراطی شد كه گرایش‌های بسیار زیادی به «القاعده» دارند. او در مقاله‌اش صراحتاً عنوان كرده بود كه با هدف تضعیف دولت بشار اسد و فشار به حكومت سوریه برای مذاكره و كنار آمدن با رژیم صهیونیستی، جریان موسوم به محور سازش با چراغ سبز جورج بوش به حمایت‌های مالی و لجستیكی گسترده‌ای از گروه‌های افراطی تكفیری پرداخته است. چند سال بعد و به دنبال آغاز موج تحولات در خاورمیانه شاهد تكرار همان سناریو، این بار از سوی یك رئیس‌جمهور دموكرات هستیم.
علاوه بر این واقعیت كه اندیشه‌های ابن تیمیه به عنوان سنگ بنای فرقه‌ی وهابیت بدعتی ناهمگون در بدنه‌ی اصلی دین مبین اسلام است، اسناد و مدارك متعددی در رابطه با تزریق این اندیشه به بدنه‌ی اسلام توسط استعمار انگلیس وجود دارد.

افزایش حضور جریان‌های تندرو در سوریه و فعالیت گسترده‌ی تكفیری‌ها در كشورهای اسلامی از حاشیه‌ی خلیج فارس گرفته تا شمال آفریقا، بیانگر احیای نسل جدیدی از القاعده می‌باشد كه هرچند در تاكتیك و روش‌های عملیاتی چون حملات انتحاری، كشتار مردم بی‌گناه، خشونت بی‌حد و حصر و ... شباهت زیادی با نسل‌های پیشین دارد اما یك تغییر استراتژیك و كلیدی در اهداف آن دیده می‌شود و آن هم چرخش از مبارزه با «كفار» به مبارزه با فرق و مذاهب داخل امت اسلامی است. انفجارهای زنجیره‌ای تكفیری‌ها در عراق كه این روزها به بخشی از زندگی روزمره‌ی مردم در این كشور تبدیل شده است، كشتار مسلمانان بی‌گناه در افغانستان و پاكستان، انفجارهای اخیر در ضاحیه و طرابلس لبنان و جنایات فجیع گروه موسوم به «النصره» در سوریه برخی از بارزترین نمونه‌های تحولات اخیر در منطقه می‌باشد.

* بنیادگرایی اسلامی؛ پروژه یا پروسه
بررسی ریشه‌شناسی واژه‌ی (fundamentalist) به معنای «بنیادگرا» نشان‌گر خواستگاه غربی- مسیحی این واژه است. هرچند این روزها بیش از همه از این اصطلاح برای برچسب‌زنی به جریان‌های اسلامی استفاده می‌شود. جالب این است كه در گذشته به پروتستان‌ها «بنیادگرا» می‌گفتند؛ چراكه ایشان در برابر كاتولیك‌ها كه مرجعیت دینی و كتاب مقدس را از طریق تفسیر انحصاری كتاب مقدس به وسیله‌ی روحانیون پذیرفته بودند، تنها بر مرجعیت كتاب مقدس تأكید داشتند و به نوعی نص‌گرایی معتقد بودند. پروتستان‌ها می‌خواستند از خلال تاریخ و زمان، نقبی به اصول نخستین مسیحی و شیوه‌ی زندگی مسیح و حواریونش (یا همان سلف صالح) بزنند و شعار بازگشت به مبانی خالص مسیحی را تحقق بخشند. بعدها «پیوریتنیسم»، همان انگاره‌ی مذهبی كه امروز اصلی‌ترین عنصر فرهنگی و مذهبی تمدن آمریكایی است، ادامه‌ی همین مسیر در مسیحیت پروتستان قلمداد شد.

جریان سلفی‌گری تكفیری در اسلام نیز همچون جنبش‌های اعتراضی مسیحی، ناشی از یك حركت انشعابی از بدنه‌ی اصلی دین مادر و ایجاد فرقه‌ای نو توسط «ابن تیمیه حرانی» در قرن هفتم هجری بود. ابن تیمیه معتقد بود كه مسلمانان حق ندارند در فهم قرآن برداشت‌های عقلی خود را حاكم كنند. وی بر این باور بود كه «باید بسنده كنیم به آن‌چه از ظاهر قرآن می‌فهمیم و درباره‌ی متشابهات قرآن هم باید سكوت كرد»(نص‌گرایی). ابن تیمیه بسیاری از مواردی را كه مسلمانان نشانه‌ی احترام به بزرگانشان می‌دیدند مصداق شرك معرفی كرد و با ارائه‌ی ایده‌های متفاوت درباره‌ی اسلام و كفر، بسیاری از مسلمانان را تكفیر كرد. او برای تبلیغ سخنانش بارها مناظره كرد، سال‌ها زندان رفت و كتاب‌ها و شاگردان بسیار متعصبی برجاگذاشت كه سال‌ها روش او را در حوزه‌های علمیه‌ی شام، مصر و حجاز ادامه دادند.
حمایت فكری، مالی و اطلاعاتی برخی از كشورها در منطقه و خارج از منطقه از گروه‌هایی چون طالبان، القاعده، سپاه صحابه و ... انعكاس مطلوبی در این كشورها نداشته است. زیرا اندیشه‌ی تكفیری چاقویی است كه برخلاف آن‌چه مرسوم است دسته‌ی خود را هم می‌برد.

با این حال ابن تیمیه مخالفان سرسخت و جدی هم در میان اهل سنت داشته و دارد. «سَبُكی» محقق معاصر وی می‌گوید: «او در پوشش پیروی از كتاب و سنت، در عقاید اسلامی بدعت گذاشت و اركان اسلام را در هم شكست. با وحدت مسلمانان مخالفت كرد و سخنی گفت كه لازمه‌ی آن جسمانی بودن خدا و مركب بودن ذات اوست. با چنین سخنانی حتی از ۷۳ فرقه هم بیرون رفت.» علاوه بر این واقعیت كه اندیشه‌های ابن تیمیه به عنوان سنگ بنای فرقه‌ی وهابیت بدعتی ناهمگون در بدنه‌ی اصلی دین مبین اسلام است، اسناد و مدارك متعددی در رابطه با تزریق این اندیشه به بدنه‌ی اسلام توسط استعمار انگلیس وجود دارد.۱

به هرحال اندیشمندان سیاسی در تبیین چرایی شكل‌گیری اندیشه‌های بنیادگرایانه و تكفیری در اسلام كه تبلور آن در شبكه‌ی تروریستی القاعده قابل مشاهده است، نظریات مختلفی را ارائه كرده‌اند. برخی با تأكید بر عوامل بیرونی، افراط‌گرایی در اسلام را واكنشی به حضور نیروهای خارجی و استعمارگر دانسته و برخی متأثر از اندیشه‌های مسیحی، آن را به ذات شرّ انسان پیوند زده‌اند. برخی نیز اندیشه‌ی افراط در جوامع اسلامی را محصول تقابل سنت و مدرنیسم تعریف كرده‌اند. همه‌ی این استدلال‌ها هنگامی قابل قبول است كه با اصالت قائل شدن برای بنیادگرایی در اسلام، این پیش‌فرض را بپذیریم كه اندیشه‌ی تكفیری و تبلور عملی آن یعنی شبكه‌ی تروریستی القاعده، یك پروسه و فرایند طبیعی در بطن تاریخ اسلام است. این در حالی است كه بررسی تاریخی روند شكل‌گیری آن‌چه غربی‌ها آن را بنیادگرایی در اسلام می‌خوانند، نشان می‌دهد كه این اندیشه بیش از آن‌كه یك پروسه و فرایند طبیعی برآمده از ساختار دین و شرایط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جوامع باشد، پروژه‌ای ساخته و پرداخته‌ی استعمار و غرب است.

* این ما بودیم كه القاعده را به وجود آوردیم
هیلاری كلینتون، وزیر سابق خارجه‌ی آمریكا چندی پیش در نشستی با برخی از اعضای كنگره، پیرامون چگونگی مواجهه‌ی آمریكا با القاعده در خاورمیانه با اذعان به این واقعیت كه دولت رونالد ریگان برای مقابله با نفوذ شوروی در افغانستان، دو گروه القاعده و مجاهدین را به وجود آورد، صراحتاً گفت: این ما بودیم كه القاعده را به وجود آوردیم. وی اظهار داشت: ما گذشته‌ی مشتركی با سازمان القاعده داریم. كسانی را كه امروز با آن‌ها در افغانستان و پاكستان می‌جنگیم ۲۰ سال پیش خودمان به وجود آوردیم؛ زیرا در جنگ علیه شوروی سابق از آن‌ها استفاده می‌كردیم. ما القاعده را به وجود آوردیم زیرا نمی‌خواستیم شوروی سابق بر آسیای مركزی چیرگی یابد و ریگان، رییس‌جمهور وقت آمریكا با مشاركت كنگره‌ی آن زمان كه تحت رهبری دموكرات‌ها بود، از طرح ایجاد القاعده جهت مقابله با اتحاد جماهیر شوروی استقبال كرد.

كلینتون در ادامه تصریح می‌كند: دموكرات‌ها از این ایده حمایت و تأكید كردند. ما با دستگاه اطلاعاتی پاكستان و عوامل پاكستانی وارد عمل شدیم تا مجاهدانی را از عربستان و سایر كشورها استخدام كنند. اندیشه‌ی وهابیت را تزریق كردیم و توانستیم بر شوروی سابق در سایه‌ی عملیات این افراد پیروز شویم.

پیش از این نیز «ژاك اتالی» مشاور عالی فرانسوا میتران، رییس‌جمهور سابق فرانسه، ۲ هفته قبل از حمله‌ی نظامی آمریكا به افغانستان در نشریه‌ی «اكسپرس» نوشت: گروه‌های تروریستی كه آمریكا در افغانستان با آن‌ها درگیر است، همان گروه‌هایی هستند كه خود غرب به ویژه آمریكا آن‌ها را به وجود آورد. اتالی می‌افزاید: رهبران این گروه‌ها از جمله بن لادن، شاگردان سابق سازمان سیا هستند. منابع مالی آن‌ها را آمریكا و متحدان نزدیكش فراهم كرده‌اند و پیام‌های مرگ‌بارشان را شركت‌های بزرگ غربی به سراسر جهان مخابره می‌كردند. در یك كلام، این امكانات سیاسی، فنی و مالی غرب بود كه امروز علیه خودش به كار رفته است. واقعیاتی كه اسناد آن را در مصاحبه‌ها و مقالات افرادی چون ویلیام كیسی، رییس سابق سیا، زبینگیو برژینسكی، مشاور سابق امنیت ملی آمریكا و بسیاری دیگر از شخصیت‌های سرشناس غربی می‌توان دید.
هیلاری كلینتون: ما گذشته‌ی مشتركی با سازمان القاعده داریم. كسانی را كه امروز با آن‌ها در افغانستان و پاكستان می‌جنگیم ۲۰ سال پیش خودمان به وجود آوردیم؛ زیرا در جنگ علیه شوروی سابق از آن‌ها استفاده می‌كردیم، زیرا نمی‌خواستیم شوروی سابق بر آسیای مركزی چیرگی یابد.

* جوجه‌ها به لانه‌شان بازمی‌گردند
«مالكوم ایكس» از رهبران جنبش حقوق مدنی در آمریكا و سخنگوی  وقت جنبش «ملت اسلام» در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ هنگامی كه یك خبرنگار آمریكایی نظرش را در رابطه با ترور جان اف كندی، رییس‌جمهور آمریكا پرسید، گفت: «Chickens Coming home to roost» یعنی «جوجه ها به لانه شان بازمی‌گردند». مالكوم ایكس از این اصطلاح انگلیسی استفاده كرد تا به صورت كوتاه به خبرنگار بفهماند، اتفاقی كه برای جان اف كندی روی داد نتیجه‌ی عملكرد وی در ترویج خشونت علیه سیاهان و مدارا با طرفداران نژادپرستی در ایالات متحده بوده است. واقعیتی كه سرانجام دامن رییس‌جمهور آمریكا را نیز گرفت. شاید اگر مالكوم ایكس هنوز زنده بود و سؤالی مشابه در رابطه با پدیده‌ی تكفیری‌ها و حامیان آن در خاورمیانه از وی پرسیده می‌شد، باز هم از همان پاسخ بهره  می‌جست. نگاهی به چگونگی عملكرد شبكه‌ی تروریستی القاعده نشان می‌دهد این جریان چه به صورت سازمان‌یافته و چه به صورت یك اندیشه‌ی خشونت‌طلب، همواره بیشترین تهدید را متوجه جریان‌های حامی خود كرده است.

استفاده از گروه‌های تكفیری برای پیش‌برد اهداف سیاست خارجی، آزمون خود را در منطقه خاورمیانه پس داده است. حمایت فكری، مالی و اطلاعاتی برخی از كشورها در منطقه و خارج از منطقه از گروه‌هایی چون طالبان، القاعده، سپاه صحابه، لشكر جهنگوی، شبكه‌ی حقانی و ... انعكاس مطلوبی در این كشورها نداشته است. زیرا اندیشه‌ی تكفیری چاقویی است كه برخلاف آن‌چه مرسوم است دسته‌ی خود را هم می‌برد. آن‌چه امروز پاكستان را به یكی از بی‌ثبات‌ترین كشورهای خاورمیانه تبدیل كرده است، آن‌چه باعث شده سفارت تركیه در مالی مورد حمله قرار گیرد، قتل فجیع سرباز انگلیسی در خیابان‌های لندن، حمله به ساختمان مركز تجارت جهانی در نیویورك، بمب‌گذاری اخیر در ماراتن بوستون، قدرت‌گیری روزافزون القاعده در داخل خاك عربستان، افزایش تهدید جریان‌های سلفی در آلمان، همه و همه پژواك قاعده‌ی القاعده هستند؛ این واقعیت كه «جوجه‌ها به لانه‌شان بازمی‌گردند».

پی‌نوشت:
۱. برای توضیح این نكته كه ایجاد فرقه‌ی وهابیت به دستور مستقیم وزارت بریتانیا بوده است، می‌توانید به كتاب‌هایی چون «پایه‌های استعمار» اثر خیری حماد، «تاریخ نجد» اثر سنت جان ویلبی، خاطرات حاییم وایزمن، اولین نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و نیز خاطرات مستر همفر و وهابیت، نقد و تحلیل از دكتر همایون همّتی مراجعه كنید.

نسخه چاپی نسخه قابل چاپ
برچسب‌ها: وهابیت؛ اسلام تكفیری؛
در این رابطه بخوانید : 
]]>
بیانات در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت 2013-08-28T17:27:14+01:00 2013-08-28T17:27:14+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/145 سرباز مبارز با جنگ نرم بیانات در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولتدر پنجمین روز از هفته دولتبسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌ خوشامد عرض میكنم به برادران عزیز و خواهر محترممان،(۱) و تبریك عرض میكنم هفته‌ى دولت را - كه همراه شده با تشكیل هیئت دولت جدید - به همه‌ى دوستان، به همه‌ى شما و به رئیس جمهور محترم. هفته‌ى دولت مناسبتى است براى اینكه انسان تبریك بگوید و خداقوّتى بگوید به همه‌ى كاركنان و مدیران و مسئولان قوّه‌ى مجریّه؛ و من این فرصت را از دست نمیدهم و به همه‌ى شماها و همه‌ى مدیران و همه‌ى مسئولانى كه در قوّه‌ى مج بیانات در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت

در پنجمین روز از هفته دولت

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌
 خوشامد عرض میكنم به برادران عزیز و خواهر محترممان،(۱) و تبریك عرض میكنم هفته‌ى دولت را - كه همراه شده با تشكیل هیئت دولت جدید - به همه‌ى دوستان، به همه‌ى شما و به رئیس جمهور محترم. هفته‌ى دولت مناسبتى است براى اینكه انسان تبریك بگوید و خداقوّتى بگوید به همه‌ى كاركنان و مدیران و مسئولان قوّه‌ى مجریّه؛ و من این فرصت را از دست نمیدهم و به همه‌ى شماها و همه‌ى مدیران و همه‌ى مسئولانى كه در قوّه‌ى مجریّه در سطوح مختلف، مشغول كار و خدمت و فعّالیّتند تبریك میگویم، براى همه‌ى آنها و براى همه‌ى شما توفیق خدمت از خداوند متعال مسئلت میكنم. طُرفه این است كه در این یادبود سالانه‌ى دولت نام دو شهید فرزانه و خدوم، زینت‌بخش همه‌ى گفته‌ها و نوشته‌ها است. خیلى پرمعنا و پرمغز است كه در طول این سالهاى متمادى، همه‌ى دولتها و همه‌ى دولتمردان، یاد دو شهید خدمتگزار را سرلوحه‌ى روز دولت و هفته‌ى دولت قرار دادند و نگذاشتند كه گذشت زمان و حوادث گوناگون، ارزش شهادت را و ارزش خدمت صمیمانه و متواضعانه‌ى این دو بزرگ‌مرد را به دست فراموشى بسپرد.
 
]]>
? 2013-08-21T12:14:25+01:00 2013-08-21T12:14:25+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/144 سرباز مبارز با جنگ نرم پرونده‌ی سبك زندگی در چهارمین گام نعمت خدمتگزارىفرازهای برگزیده‌ی بیانات رهبر انقلاب در دیدار جهادگران بسیج سازندگی بیانات منتشر نشده رهبر انقلاب درباره تشكیل بسیج سازندگی دست‌نوشته‌ رهبر انقلاب خطاب به دو گروه جهادی اردویی برای ساخته شدن جوان‌هاگفت‌وگو با سردار مجید خراسانی؛ رئیس سازمان بسیج سازندگی سفر به قطعاتی از بهشتگفتاری از حجت‌الاسلام و المسلمین قاسمیان گفت‌وگو با آقای وحید كمرروستا؛ دبیر مركز مطالعات راهبردی و هدایت حركت‌های جهادی(به زودی منتشر می‌شود)&nb
پرونده‌ی سبك زندگی در چهارمین گام

نسخه چاپی نسخه قابل چاپ
ب
]]>
؟؟؟؟ 2013-07-30T13:34:51+01:00 2013-07-30T13:34:51+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/143 سرباز مبارز با جنگ نرم چندرسانه‌ای | داغ و مرهماین فلش، مجموعه‌ای است درباره «قاطعیت و مدارای امیرالمؤمنین علیه‌السلام» در برخور با مخالفان حكومت؛ كه در آن به بررسی سه جنگ جمل، نهروان و صفین، و اتفاقات پیرامونی آن و رفتار حضرت علی علیه‌السلام در قبل و حین آن می‌پردازد. این مجموعه در آستانه سالروز شهادت حضرت امیرالمؤمنین(علیه‌‌‌‌‌السّلام) منتشر می‌شود. [دریافت فلش؛ 5 مگابایت]لازم به ذكر است كه رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه بیستم شهریورماه هشتاد و هشت، به تشریح سلوك سیاسی حضرت امیرالمؤمنین [دریافت نمودار درختی]&nbs چندرسانه‌ای | داغ و مرهم

این فلش، مجموعه‌ای است درباره «قاطعیت و مدارای امیرالمؤمنین علیه‌السلام» در برخور با مخالفان حكومت؛ كه در آن به بررسی سه جنگ جمل، نهروان و صفین، و اتفاقات پیرامونی آن و رفتار حضرت علی علیه‌السلام در قبل و حین آن می‌پردازد. این مجموعه در آستانه سالروز شهادت حضرت امیرالمؤمنین(علیه‌‌‌‌‌السّلام) منتشر می‌شود. [دریافت فلش؛ 5 مگابایت]
لازم به ذكر است كه رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه بیستم شهریورماه هشتاد و هشت، به تشریح سلوك سیاسی حضرت امیرالمؤمنین [دریافت نمودار درختی] پرداختند و فرمودند: «میتوان على (علیه‌‌‌‌‌السّلام) را با خود داشت؛ پیشاپیش حركت خود و پیش روى خود داشت، مشروط بر اینكه ما سیره‌‌‌‌‌ى امیرالمؤمنین و رفتار امیرالمؤمنین(علیه‌‌‌‌‌السّلام) را مثل یك سرمشق مورد توجه قرار بدهیم.»
]]>
بیانات در دیدار دانشجویان‌ 2013-07-30T13:31:37+01:00 2013-07-30T13:31:37+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/142 سرباز مبارز با جنگ نرم نوزدهم ماه مبارك رمضان ۱۴۳۴بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌خداى متعال را شكرگزارم كه عمر داد تا یك بار دیگر جمع باصفاى دانشجویان عزیز را در روزهاى باصفاى ماه رمضان در اینجا - در این حسینیه- ملاقات كنم. ان‌شاءالله این جلسه، چه آنچه كه شماها گفتید، چه آنچه كه ما عرض خواهیم كرد، براى كشور، براى دانشگاه، براى حركت عظیم دانشجوئى، در آینده مفید باشد. خب، این روزها روزهاى صفا است؛ همان طور كه عرض كردیم، صفاى ماه رمضان و روزه‌دارى، صفاى شبهاى قدر، صفاى متصاعد از یاد مولاى متقیان - كه مظهر ص
نوزدهم ماه مبارك رمضان ۱۴۳۴

بسماللهالرّحمنالرّحیم
خداى متعال را شكرگزارم كه عمر داد تا یك بار دیگر جمع باصفاى دانشجویان عزیز را در روزهاى باصفاى ماه رمضان در اینجا - در این حسینیه- ملاقات كنم. انشاءالله این جلسه، چه آنچه كه شماها گفتید، چه آنچه كه ما عرض خواهیم كرد، براى كشور، براى دانشگاه، براى حركت عظیم دانشجوئى، در آینده مفید باشد.
 خب، این روزها روزهاى صفا است؛ همان طور كه عرض كردیم، صفاى ماه رمضان و روزهدارى، صفاى شبهاى قدر، صفاى متصاعد از یاد مولاى متقیان - كه مظهر صفا و منبع صفا، آن بزرگوار بود - و صفاى جوانى شما است. بحمدالله جمع جوانان دانشجوى ما - كه البته شماها الگوهائى هستید - و مجموعهى عظیم دانشجوئى در كشور،  از جهات مختلف جمع امیدبخشى هستند. امیدواریم انشاءالله آیندهى شما، آیندهى كشور، به بركت تلاش و كار شما، شیرین و سرشار از امید و نیرو باشد.
]]>
بیانات در دیدار شاعران‌ 2013-07-25T08:56:27+01:00 2013-07-25T08:56:27+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/141 سرباز مبارز با جنگ نرم پیوندهای مرتبطخبرعکسصوتمرور سریعنسخه قابل چاپ۱۳۹۲/۰۵/۰۲بیانات در دیدار شاعران‌در شب میلاد امام حسن مجتبى‌ علیه‌السلامبسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌ اولاً لذت بردیم از شعرهائى كه دوستان خواندند. بعضى از شعرها بسیار خوب بود، بعضى خوب بود. وقتى كه به حافظه مراجعه میكنم، به نظرم میرسد كه امسال در مجموع، شعرها نسبت به سالهاى قبل سطح بالاترى داشتند؛ و این نشان میدهد كه بحمدالله حركت شعر در كشور، یك حركت مستمرى است؛ این حركت، رو به جلو است؛ و این براى ما خیلى مغتنم است. شعر، یكى از برجسته‌تری
پیوندهای مرتبطخبرخبرعکسعکسصوتصوتمرور سریعمرور سریع
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
۱۳۹۲/۰۵/۰۲

بیانات در دیدار شاعران‌

در شب میلاد امام حسن مجتبى‌ علیه‌السلام

بسماللهالرّحمنالرّحیم
 اولاً لذت بردیم از شعرهائى كه دوستان خواندند. بعضى از شعرها بسیار خوب بود، بعضى خوب بود. وقتى كه به حافظه مراجعه میكنم، به نظرم میرسد كه امسال در مجموع، شعرها نسبت به سالهاى قبل سطح بالاترى داشتند؛ و این نشان میدهد كه بحمدالله حركت شعر در كشور، یك حركت مستمرى است؛ این حركت، رو به جلو است؛ و این براى ما خیلى مغتنم است.
 شعر، یكى از برجستهترین هنرها است؛ و هنرمند - چه هنر شعر، و چه سایر هنرها - جزو زبدگانى است كه در زمینهى مسائل داراى مسئولیت، مسئولیت سنگینترى دارد؛ طبیعى است دیگر. نخبگان - چه نخبگان سیاسى، چه نخبگان علمى، چه نخبگان فرهنگى - در هر بخشى، مسئولیتشان از مسئولیت غیر نخبگان بیشتر است. هنرمند یك نخبهى برجسته است؛ بنابراین مسئولیت دارد. به نظر من این مسئولیتها را باید جدى گرفت و هنر شعر را كه هنر بسیار فاخر و مهم و كهنهنشدنى در تاریخ است، متضمن و حامل این مسئولیتهاى سنگین كرد.
 البته احساسات بشرىِ شاعر را باید در نظر گرفت، دلتنگىهاى شاعر را هم باید در نظر گرفت، اندیشه و حكمت شاعر را هم باید در نظر گرفت؛ یعنى هر كدام از این سه بخش، بخشى و فصلى از هنر شعر را به خودشان اختصاص میدهند. جاى گلهگزارى هم نیست؛ یعنى اگر احساسات شاعرانه، احساسات عاشقانه، احساسات مربوط به مسائل جارى زندگى شخصى در شعر نیاید، شعر در واقع همهى كار خودش را انجام نداده. بنابراین بخشى از شعر مربوط است به احساسات شاعر؛ كه خب، گاهى در این زمینه افراط میشود و همهى شعر اختصاص پیدا میكند به این احساسات.
 یك بخش، دلتنگىهاى شاعر است؛ این را هم ما در شعر شاعران مشاهده میكنیم. غالب شعرا - مال زمان خاصى هم نیست؛ همهى زمانها، تا آنجائى كه بنده فرصت كردهام و توانستهام و شناختهام و دیدهام - در دورههاى مختلف، شاعران دلتنگند؛ حسرت یك چیزى را فراتر از آنچه كه در زندگى آنها وجود دارد، میخورند. حسرت آن جهات معنوى و اینها را كارى نداریم؛ نه، از لحاظ وضع مادى، از لحاظ مشكلات، از لحاظ ضربه خوردنها و جریحهدار شدنها، گلههائى دارند، دلتنگىهائى دارند. همهى شعرا هم این دلتنگى را دارند. من دیدم در یكى از شرححالهاى شعراى اواخر دورهى مغول، كه گله میكند و میگوید كه بله، متأسفانه بازار شعر كاسد است، به ما توجهى نمیشود؛ در گذشته چنین بوده، چنان بوده. این در وقتى است كه شعرا مورد احترام بودند، به آنها پول میدادند، هموزنشان طلا یا نقره میدادند! یعنى همیشه این حالت وجود داشته. این دلتنگىها هم یك سهمى در شعر شاعر دارند؛ جاى گله هم نیست. بنده هیچ وقت از هیچ شاعرى گله نمیكنم كه او برخى از دلتنگىهاى خودش را از اوضاع در شعر مىآورد. بالاخره روح شاعر روح حساسى است، ظریفى است؛ از یك چیزى رنجیده میشود، ناراحت میشود. بنابراین واقعاً هیچ جاى اشكالى وجود ندارد. خیلى از این دوستان نزدیك و صمیمى از رفقاى شاعر ما از این دلتنگىها داشتهاند و بنده هم جزو مستمعهاى خوب و صبور شعرهاى دلتنگى اینها بودهام. بنابراین ما این دو بخش شعر را به رسمیت میشناسیم: هم آنچه كه مربوط به احساسات است، هم آنچه كه مربوط به بیان دلتنگىها است. لیكن یك بخش دیگر هم هست كه اندیشهى شاعر است، حكمت شاعر است؛ این نباید مغفولٌعنه قرار بگیرد. شما سعدى را ببینید؛ قلههاى شعر ما اینهایند دیگر؛ سعدى از همان - به قول شماها - شاعرانهها، عاشقانهها و احساساتىها فراوان دارد، از آن دلتنگىها هم زیاد دارد؛ هم در «بوستان» دارد، هم در غزلیات و جاهاى دیگر دارد؛ اما حكمت سعدى را مشاهده كنید چطور در شعر او گسترده است. سعدى را به عنوان یك حكیم میشود شناخت. این است كه كسى مثل سعدى را، كسى مثل حافظ را، كسى مثل صائب را به قله میرساند. حكمت، اندیشهى حكیمانه، مسائل لازم براى آموختن به انسانها، اینها را فهمیدن و در شعر گنجاندن و بیان كردن - كه معارف دینى و معارف انسانى و سبك زندگى جزو برترینهایش است - اینها مسئولیتهاى شاعر است. من توصیهام این است كه دوستان، این سهم عمده و مهم را از شعر هرگز فراموش نكنند؛ البته در شعرهاى امشب خوشبختانه سهم وافرى در این بخش وجود داشت.
 در مسائل مربوط به جامعه و زمانِ خودمان هم شاعر داراى مسئولیت است. امروز یك حركت عظیم تاریخى از درون جامعهى ما به وجود آمده و الهامبخش مجموعههاى بزرگ بشرى شده؛ این یك واقعیت است. مواجههى انقلاب اسلامى با نظام سلطهى بینالمللى، ایستادگى در مقابل زورگوئىها، از سوى یك ملتى كه دویست سال یا بیشتر زیر بار زورگوئىهاى دیگران بوده، و برافراشتن پرچم آزادى و آزادگى در این كشور، چیز خیلى مهمى است؛ این باید در شعر شاعران ما ظهور پیدا كند. همچنین آنچه كه در پى این آزادى آمد. من بارها در همین جلسه و جلسات دیگر گفتهام كه مسئلهى جهاد نظامىِ هشتسالهى ما چیز كمى نبود، چیز مهمى بود؛ كه به نظر من در شعر ما خیلى باید مورد توجه قرار بگیرد. همچنین جهادِ بناى جامعهى اسلامى، جهاد استحكام بخشیدن به ساخت قدرت ملى كه ما مكرر رویش تكیه كردیم، جهاد اصلاح سبك زندگى - كه عرض كردیم متن تمدن اسلامى این است و آنچه كه در غیر از سبك زندگى بحث میكنیم، همه شكلها و شیوهها و اندازهگیرىها است - اینها هر كدام یك جهاد است؛ حضور در این جهاد از طریق شعر، باید مورد توجه قرار بگیرد. همچنین مسائل مربوط به تاریخ، مربوط به زمانه. امروز بیدارى اسلامى یك مسئلهى مهم است، مسئلهى فلسطین یك مسئلهى مهم است؛ اینها باید در شعر ما سهم داشته باشند، ما در شعرمان باید به اینها بپردازیم. بههرحال اینها چیزهائى است كه اهمیت دارد.
 من یك توصیهى دیگر هم دارم - كه اینجا یادداشت كردهام - توجه به شعر كودك كه متضمن مفاهیم حكمت اسلامى و حكمت سیاسى باشد، به نظر ما یكى از كارهاى لازم است و امروز یك مقدارى جایش خالى است. شعر كودك و كتاب كودك و نوجوان از جملهى بخشهاى مهمى است كه امروز مورد توجه است. شعرائى كه توانائى دارند، زبان رسائى دارند، باید مفاهیم حكمتآمیز را، یعنى حكمت اسلامى و ایرانى را در شعرهاى فارسى بگنجانند. استعدادهاى جوان باید پرورش پیدا كند. ما در بین جوانها استعداد زیاد داریم و جوانها هم راحتتر میتوانند حقایق را بپذیرند و این حقایق را در بیان خودشان و در شعرِ خودشان منعكس كنند.
 خدا را شكر میكنیم - الحمدلله - كه امروز زبان شاعران ما، زبان گویائى است؛ حقایق خوبى هم با این زبان دارد بیان میشود. اگر بخواهیم امروز را با مثلاً ده سال قبل - كه همین جلسه هر سال در همین شب یا شبیه این شب تشكیل میشده - مقایسه كنیم، واقعاً حركت به جلو كارى كرده كه امشب با آن شبهائى كه ما داشتیم، قابل مقایسه نیست؛ یعنى حقاً و انصافاً شعر انقلاب ما، شعر جوانهاى ما، شعر عزیزان شاعر متعهد و مسئول ما، شعر پیشكسوتهاى ما، شعر كسانى كه در میدان تربیت جوانها حضور دارند و نقش ایفا میكنند، به نظر من خیلى پیشرفتهاى خوبى كرده. همانطور كه گفتم، دوستان و شعراى خوب ما مرتب مشغول نكوتر شدنند - «تا تو نكوتر میشوى»(۱) - هم در زمینه‌ى شعر، هم در زمینهى نقد. من گاهى مقالات بعضى از دوستان را در بخش نقد شعر میخوانم؛ واقعاً انسان لذت میبرد؛ پرمغز، خوب؛ انشاءالله ادامه دهید. امیدواریم خداى متعال به كارهاى دیگر شما هم بركت دهد و انشاءالله بتوانید پیشرفتهاى روزافزون را بر ذخیرهى معنوى شعر فارسى بیفزائید. مجدداً از دوستان تشكر میكنیم.
    والسّلام علیكم و رحمةالله و بركاته
 
۱) تا تو نكوتر میشوى من مبتلاتر میشوم / حُسن تو را رو در بهى درد مرا بهبود نه»
(نظیرى نیشابورى)
]]>
یك رابطه‌‌ پیوسته 2013-07-25T08:55:00+01:00 2013-07-25T08:55:00+01:00 tag:http://torabi16.mihanblog.com/post/140 سرباز مبارز با جنگ نرم جلسه خانوادگی قرآنهمه‌چیز درباره‌ی آشنایی آیت‌الله سید علی خامنه‌ای با قرآن از خانه‌ی پدری و از دوران كودكی آغاز شده است: «من اولین نغمه‌های خوش قرآن را از حنجره‌ی مادرم شنیدم.»۱ «دور او جمع می‌شدیم و می‌نشستیم و ایشان قرآن را با صوتی خیلی شیرین و دلپذیر برای ما می‌خواند و آیاتی از آن را ترجمه می‌كرد.»۲ بانو خدیجه میردامادی داستان‌های انبیاء الهی و قصه‌های قرآن را برای كودكانش تعریف می‌كرد و مراقب بود دقیقاً همان‌گونه بگوید كه قرآن گفته. شیرینی معارف الهی با محبت مادرانه، خوراك كامل و جلسه خانوادگی قرآن
همه‌چیز درباره‌ی آشنایی آیت‌الله سید علی خامنه‌ای با قرآن از خانه‌ی پدری و از دوران كودكی آغاز شده است: «من اولین نغمه‌های خوش قرآن را از حنجره‌ی مادرم شنیدم.»۱ «دور او جمع می‌شدیم و می‌نشستیم و ایشان قرآن را با صوتی خیلی شیرین و دلپذیر برای ما می‌خواند و آیاتی از آن را ترجمه می‌كرد.»۲ بانو خدیجه میردامادی داستان‌های انبیاء الهی و قصه‌های قرآن را برای كودكانش تعریف می‌كرد و مراقب بود دقیقاً همان‌گونه بگوید كه قرآن گفته. شیرینی معارف الهی با محبت مادرانه، خوراك كامل و گوارایی بود برای روح كودكان.
]]>